Респу́бліка Болга́рія

 

Географія Болгарії :

 

Держава в Південно-східній Європі, в східній частині Балканського півострова. Омивається Чорним морем. Граничить з Грецією, Туреччиною, Сербією, Македонією і Румунією. Велика частина країни — гірські хребти Стара-Планина, Средна-гора, Рила з горою Мусала (вища точка Балканського півострова, 2925 м), Пирин, Родопы. На півночі Болгарії — Нижнедунайская рівнина, в центрі — Казанлыкская улоговина, південніше — велика Верхнефракийская низовина. Ліси займають біля третини території, переважно листя.

 

Незважаючи на відносно невеликі розміри, ландшафт Болгарії дуже різноманітний. Навіть у невеликих районах країни можна одночасно побачити долини, плато, пагорби, гори, водойми, ущелини, і глибокі річкові долини. Географічний центр Болгарії знаходиться в районі Узана.

 

 

Загальна протяжність меж складає 2245 км, з них 1181 км — по суші, 686 км — по річках і 378 км — по морю. Протяжність автомобільних доріг — 36 720 км, залізничній мережі — 4 300 км.

Головною особливістю топографії Болгарії є чергування смуг високого і низького ландшафту, які проходять зі сходу на заходу через усю країну. Ці смуги (звані геоморфологическими областями) з півночі на південь носять назви: Дунайська рівнина, Стара-Планина, Верхнефракийская низовина і Рила-Родопский гірський масив. Найсхідніші області біля Чорного моря горбисті, вони поступово набирають висоту до заходу, а крайня західна частина країни високогірна.

 

 

Південна частина Дунайської рівнини, що переходить в передгір’я Стара-Планины іноді розглядається як болгарська частина Карпат. Форма розташування Карпат нагадує віддзеркалення букви «S», вони беруть початок в Чехії і Словаччині, проходять через захід України, північ Румунії, потім повертають на південь до середини Румунії, а потім йдуть на захід, де вони більше відомі як Трансильванские Альпи. Далі гори продовжують йти до заходу до Залізних воріт, ущелині на Дунаї на румунсько-сербській межі. У цій точці вони переходять в болгарську Стара-Планину.

 

Софі́йская котлови́на (болг. Софийска улоговина) — долина в середній частині західної Болгарії, обмежена з північного сходу Балканськими горами, з південного заходу горами Вискяр, Люлин, Витоша, з південного сходу горою Вакарел і з північного сходу піднесеністю Сливница.

 

 

Встановлено, що колись Софійська улоговина була озером, що виникло в результаті затоплення долини річкою Искир. Саме тому грунти в улоговині в основному піщані і глинисті. Озеро перестало існувати, коли річка знайшла новий вихід крізь Балканські гори, утворивши ущелину Искир.

 

У улоговині розташовані столиця Болгарії Софія, місто Костинброд, а також сіла Челопечене, Негован, Казичене, Бусманці, Іваняне, Кубратове, Локорско, Пролеша, Мировяне, Доброславці, Петирч і інші.

 

 

Улоговина характеризується деякою сейсмічною активністю. У Софійській улоговині здійснюється здобич будівельних матеріалів : піску, гравію.

 

 

Софійська улоговина багата мінеральними джерелами, такими як Горна Банячи, Панчарево і Банкя. У улоговині багато озер, в яких водяться сазан, товстолобик, щука, судак і інші види риб. Дно озер кам’янисто-піщане, покрите тванню.

 

Відносно високі гори займають область між Верхнефракийскою низовиною і Софійською улоговиною і кордоном з Грецією на півдні. На заході країни знаходяться три хребти: Витоша на південь від Софії, Рила далі на південь і Пирин в південно-західній частині країни. Вони є найбільш високою топографічною областю Болгарії і усього Балканського

півострова.

 

Балканські гори ділять Болгарію на дві майже рівні річкові системи. Велика система забезпечує водозбір північної частини Болгарії, стік її йде в Чорне море, головним чином по річці Дунай.

 

Адміністративно територія країни поділена на 28 областей.

 

 

Етнічні групи

 

болгари — 84,5 %;

турки — 9,6 %;

цигани — 4,7 %;

росіяни — 0,2 %;

 

На болгарській мові говорить 84,5 % населення, на турецькому — 9,6 %, на циганському — 4,1 %.

 

Православними є 82,6 % населення країни, мусульманами — 12,2 %, 0,6 % — католиками, 0,5 % — протестанти.

 

Міста Болгарії:

 

Софія

Пловдив

Варна

Бургас

Русе

Стара-Загора

Плевен

Добрич

Сливен

Шумний

Перник

Ямбол

Хасково

Казанлык

Пазарджик

Благоевград

Велико-Тырново

Враца

Габрово

Видин

Тырговиште

Асеновград

Кюстендил

Кырджали

Монтана

Смолян

Камчия

 

Державний устрій Болгарії :

 

Парламентська республіка. Глава держави — президент. Обирається прямим голосуванням строком на п’ять років.

 

Столиця: Софія

 

Аеропорти Болгарії і час перельоту : Софія, Варна

 

Погода Болгарії :

 

У північній Болгарії помірно — континентальний клімат. Клімат Тракийской рівнини — степовий, а на узбережжі Чорного моря за багатьма своїми характеристиками наближається до середземноморського. .. Дія континентального клімату сильніша взимку, коли відбуваються сильні снігопади; вплив середземноморського клімату сильніше впродовж літа, коли коштує гаряча, суха погода. Ефект бар’єру Балканських гір відчувається по всій країні: в середньому в північній Болгарії на один градус холодніше і вона отримує на 192 міліметри дощу більше, ніж південна Болгарія. Оскільки Чорне море недостатньо велике, щоб бути головним чинником, що чинить вплив на погоду в країні, воно чинить переважний вплив тільки на його узбережжя.

Температура в Софії складає в середньому − 2 °C в січні і близько 28 °C в серпні. Рівень опадів в Софії — біля середнього показника по країні, і в цілому клімат досить комфортний.

 

На узбережжі Болгарії клімат помірний завдяки Чорному морю, проте сильні вітри і сильні місцеві шторму часті в зимовий період. Зими на дунайському узбережжі дуже холодні, тоді як захищені долини на півдні у грецьких і турецьких меж можуть мати такий же м’який клімат, як середземноморське або егейське узбережжя.

 

Мова Болгарії :

Державна мова: болгарська

 

В основному добре говорять російською мовою. У ходу — англійський, німецький і французький.

 

Релігія Болгарії :

 

Більше 85% жителів країни — християни православного обряду, 12% населення — мусульмане-сунити. Іудеї складають 0,8%, католики — 0,5%, протестанти — 0,5%.

 

Валюта Болгарії :

Болгарський лев. Міжнародна назва: BGN

Один лев складається з 100 стотинок. У обігу є монети 1, 2, 5 і 10 левів, а так само банкноти 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 левів.

 

Найбільш популярні валюти в Болгарії — євро і долари США. У 1 євро приблизно 2 лева. Поміняти валюту можна або в банку, або в численних пунктах обміну валют, багато їх яких працюють без вихідних. Туристичні чеки можна отримати в банку. Отримати кредитну карту також не складе особливих труднощів — або в банку, або у великому готелі.

 

Банки відкриті з 9.00 до 16.00. Субота, воскресіння, а також національні свята — неробочі дні.

 

Кухня:

Саме географічне положення Болгарії на рубежі Європи і Азії наклало свій відбиток і на болгарську кухню. Для неї характерне строкате змішення смаків самих різних регіонів. Одна з основних її особливостей — одночасна теплова обробка продуктів на слабкому вогні. Це дозволяє зберегти поживні властивості, добитися приємного аромату блюд, оригінальних смакових поєднань. Приправи зазвичай додаються в помірних кількостях, їх призначення — відтіняти основні смакові якості блюда. Найпомітніше тут вплив турецької кухні, що, втім, і недивно. 83% громадського харчування в Болгарії займає приватний сектор. Саме краще знайомство з місцевими делікатесами чекає тих, кому пощастить отримати запрошення у гості в болгарську родину.

 

Блюда болгарської кухні схожі з блюдами вірменською і грузинською кухонь. Особливо близькі до болгарських такі блюда, як суп-харчо, пити, шашлики, люля-кебаб, бастурма, чахохбили…

 

 

До чашки ароматної кави вам обов’язково запропонують «біле варення», млинчики з медом, горіхи або баклаву.

 

Болгарське пиво напевно припаде до смаку знавцям. І хоча різні сорти пива тут дуже сильно відрізняються один від одного, є і інші істотні чинники. Майте на увазі, що бочкове пиво може бути кращої якості, чим пляшкове тієї ж назви. Серед найбільш популярних сортів слід виділити пиво «Загорка». Не поступаються йому «Астика» і «Плевен». А ось сорти «Шумний» і «Лом» дуже середнього ґатунку.